Java ile Nesne Merkezli Programlamaya Giriş Eğitimi

Sevgili Java-severler,

Verdiğim eğitimlerden olan “Java ile Nesne Merkezli Programlamaya Giriş”in kendi hazırladığım konu anlatım sunumlarını ve derste kullandığım tamamı kendime ait olan örnek kodlarını zaten Java Dersleri sayfasında öteden beri paylaşmaktaydım. Bu sayfada artık bu eğitimin konu anlatımlarını içeren videoları da var. Youtube’da oluşturduğum bir çalma listesi (play list) içinde var olan 39 tane video ile bu dersin yaklaşık 17 küsür saatlik konu anlatımlarını seyredebilirsiniz. Dolayısıyla yapmanız gereken, sunumlar ile örnek kodları içeren projeyi indirmeniz, projeyi Eclipse’de açarak çalışabilir hale getirmeniz ve sonrasında da Youtube’daki videoları seyrederek Java’yı öğrenmeye başlamanızdır.

Programlama dili öğrenmek zordur, çok ve sık, sürekli okumak ve kod yazarak, var olan kodu evirip çevirerek, ufak-tefek projeler yazarak, pratik yapmak gerekir. Ülkemizdeki programcılık kültürü, zanaat kültürüdür, dolayısıyla formal bir eğitime ve bilgiye dayanmadan, sadece bakarak-görerek ki modern zamanlarda bakılıp görülen yer ya var olan koddur ya da Google’dır, derme çatma, gelişi güzel, “çalışsın yeter” anlayışıyla kod yazıp ve yazılım geliştirdiğimizden, malesef bu tür formal öğrenim ve öğretim imkanlarına yeterince değer vermiyoruz. Bu videolarla çok daha formal bir şekilde, sistemli olarak, en başından itibaren Java’yı öğrenebilirsiniz. İyi bir developer olmak, Java sertifikalarını almak hatta  hatta yurt dışına çıkmak isteyenler için faydalı olacağını umuyorum.

Eğitimlerdeki her türlü eksiklik ya da yanlışlık için için şimdiden özür dilerim. Bu konularda beni uyarırsanız sevinirim.

Bol Java’lı günler dilerim 🙂

Bu yazı toplam 715 defa görüntülenmiştir.