Hakkımda

İsmim Akın Kaldıroğlu. Balıkesir, Ayvalık’lıyım; Ege ve deniz çocuğuyum yani. Dünyanın en güzel manzaralı liselerinden biri olan Ayvalık Lisesi’nden mezun oldum. 1990 yılında da İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun oldum. 1993-2001 yılları arasında ABD’de bulundum. Aslında önceleri sadece eğitim amaçlı olarak başlayan bu bulunma daha sonra, ABD’deki “.com” patlamasının da etkisiyle biraz daha dünyevi bir hal aldı. Yani ABD’de bilgisayar ve yazılım mühendisliği master eğitimleri aldım ve profesyonel olarak da yaklaşık 6 sene çalıştım. 2001 yılında kürkçü dükkanına geri döndüm, Türkiye’deyim, İstanbul’da yaşıyorum, ama her fırsatta kendimi Ayvalık’a atarım.

90’lı yılların başından bu yana yazılımla profesyonel olarak ilgileniyorum. İlk zamanlar C ve C++ ile çalıştım ve nesne-merkezli dünyaya C++ ile girdim. O zamanlarda Unix üzerinde çalışırdım. Daha sonra Java çıktı ve o gün bugündür Java ile uğraşıyorum. Entellektüel amaçlar dışında Java’dan sonra onun üzerine hiç gül koklamadım :), dolayısıyla Java’yı seviyorum. “Analist programcı” etiketiyle başlayan çalışma hayatım,  tecrübeli programcı, yazılım mimarı, proje yöneticisi, yazılım müdürü, genel müdür yardımcısı, danışman, eğitmen vb. etiketlerle devam etti.IMG_1688

Java ve nesne-merkezli dünyada bulunmayı, yazılım geliştirmeyi, ya da ne bileyim küçük ama zekice geliştirilmiş bir algoritmayı Java ile yazmak ve bunu insanlarla paylaşmak bana mutluluk veriyor. Bu yüzden eğitmeyi seviyorum.

Yazılım Mühendisliği süreçleri, iş ve ihtiyaç analizi, nesne-merkezli analiz ve tasarım, tasarım desenleri, kurumsal mimariler ve tabi ki Java ile ilgili konularda eğitim ve danışmanlık olmak üzere sevdiğim ve para kazandıracak pek çok şeyi yapıyorum 🙂  Oracle’ın Java eğitmeniyim. Uzun süredir BT eğitimleriyle uğraştığım için eğitim süreçleri ve planlaması da ilgi alanımda. Son yıllarda daha önemli hale gelen Yetenek Yönetimi’nin BT dünyasına uygulanması konusunda da çalışıyorum. Hizmetlerimi kendi şirketim üzerinden veriyorum.

Sanırım hayatta yapmayı en çok sevdiğim şey çocuklarımla birlikte vakit geçirmektir. Sonra da bildiklerimi paylaşmak gelir. Çocuklarımla iyi vakit geçirmek ve herkesle bildiklerimi paylaşmak için okumam ve düşünmem gerekir, bunları severim. Müzik dinlemeyi çok severim, Klasik Türk Sanat Muziği’nden Batı Klasik Müziğ’ine, rock müzikten Türk Halk Müziği’ne kadar hemen her türlü müziği dinlerim, çünkü ben bir balık burcuyum. Futbolu severim, bir Fenerbahçe taraftarıyım. Amatör felsefe meraklısı ve iflah olmaz bir “sistemli düşünme” manyağıyım 🙂 Mesleğimde de bunu uygulamaya çalışırım. Dolayısıyla aşırı hedef odaklı olmanın getirdiği sistemsiz ve hızlı kazanımların uzun soluklu olmadığını düşünürüm. Bu konuyu savunabilmem için ülkemiz bana, siyasetten spora çok zengin örnekler de veriyor zaten.

Bana ulaşmak için bu sayfaya yorum bırakabilirsiniz, akin@javaturk.org adresime ileti gönderebilirsiniz ya da aşağıdaki sosyal paylaşım ortamlarında beni bulabilirsiniz:

Bu yazı toplam 5948 defa görüntülenmiştir.