Java Ekosistemi (Java Ecosystem)

Java ekosistemi çok geniş ve bu geniş olan içerisinde farklı başlıklar altında ele alınabilecek pek çok alt alan, teknik ve teknoloji var. Bu tür geniş ve zengin ekosistemleri özetleyen çizimler ise çok işe yarıyor. Örneğin burada 2014 yılı için yapılmış zihin haritası ( mind-map) cinsinden bir grafik var. Burada da daha çok kavramsal harita (concept-map) nevinden bir çizim var. Bu türden çizimlere ara sıra göz atmak, hatta kağıda basıp iş yerinde duvara asmak, meraklı zihinler için bir başlangıç noktası olabilir.

Bu türden bir çalışmayı geçtiğimiz aylarda ben de yaptım. Java dünyasını kavramsal düzeyde anlamaya isteyen kişilerle danışmanlık verdiğim bir projede kavram, teknik ve teknolojik olarak Java dünyasında olan olanları bir mind-map aracıyla bir kaç diyagram olarak çizdim. Bayram tatilinden yararlanarak sizlerle bir kaç yazıda paylaşacağım.

Çalışma her ne kadar Java Ekosistemini ifade etmek için başlamışsa da doğrudan Java ile ilgili olmayan ama Java dünyasında da kaçınılmaz olarak kullanılan örneğin işletim sistemleri ya da veri tabanları gibi konulara da yer verdim. Ayrıca çizimlerden de farkedeceğiniz gibi, kavramsal bütünlük adına zaman zaman Java ekosistemi içinde olmayan iOS gibi yapıları da çalışmada ifade ettim.

Bu türden çalışmaların olan her şeyi içine alabilmesi imkansız. Bu yüzen ben de tabi olarak en fazla kullanılan dolayısıyla da bilinenleri seçtim. Seçerken bilinirlik dışında başka bir kritere sahip değildim. Dolayısıyla eksik-gedik pek çok şey olabilir. Bu yüzden düşünceleriniz ve düzeltmeleriniz için benimle irtibata geçerseniz, bu çalışmanın daha faydalı olması için yardımcı olmuş olursunuz.

Yayınlanan grafikler:

İyi okumalar.

Bu yazı toplam 1384 defa görüntülenmiştir.