Oracle’ın Java Sertifikaları II: Kaynaklar

Bugün, daha önce yayınlaldığım Oracle’ın Java Sertifikaları I yazısından sonra bazı arkadaşlar sertifika sınavları ile ilgili kitaplar ve Internet’te bulunabilecek yardımcı sayfalar hakkında soru sordular. Bu konuda şunları paylaşabilirim:

Öncelikle, sertifikaların resmi Oracle sayfalarına gidip, sertifikaların amaçlarını, içerdikleri konuları, sınav şekillerini vs. iyice öğrenin.

Sonrasında, sertifikaların konusu olan alanların şartnamelerini (specification) indirin. Bu şartnameler PDF olarak, Java’nın resmi sayfasından ya da Java Community Process‘den indirilebilir. Şartnameler elinizin altında olursa, bir kafa karışıklığında nihai başvuru kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Eğer yeterince bilgiliyseniz, bu şartnameleri okuyup, aşağıda bahsedeceğim kitapları daha çok, soru kaynağı olarak kullanarak da hazırlanabilirsiniz.

Kitaplar için en iyi yapılacak şey, Amazon’a gidip “java certification” ile kitaplarda arama yapmak ve gelen sonuçlar içinde gezerek hangi kitabı kullanacağınıza karar vermektir. Çünkü bu tür kitaplarda bol miktarda soru bulabilirsiniz ve sınav için neyi bilip neyi bilmediğinize karar vermenin en temel yolu da soru çözmektir. Güzel sorular da iyi kitaplarda bulunur.  Bu kitaplardan bazıları:

Konu ile ilgili, Intente’te ulaşılabilecek bazı sayfalar da şunlar:

İyi çalışmalar.

Bu yazı toplam 2991 defa görüntülenmiştir.