Java’nın İsmi Nereden Geliyor?

Bir önceki yazıda, Java’yı ortaya çıkaran projenin aslında daha çok TV dünyası için bir ürün geliştirmeye yönelik bir ARGE çalışması yaptığını ve bu proje çerçevesinde, Java’nın atası sayılabilecek dilin “Oak” (dilimizde meşe demek) adı ile geliştirildiğini ifade etmiştik. Daha sonra Internet ve web teknolojilerinin hızlıca gelişmesiyle projenin yönünün bu tarafa çevrilmesi ve bu arada Oak’ın ticari bir isim olarak kullanılamayacağının hukuki bir araştırmayla ortaya çıkmış olması, yeni dilin isminin ne olması gerektiği konusunda Sun içinde bir arayış başlattı.

Dile Java isminin verilişi ile alakalı Internet’te pek çok şey bulabilirsiniz. Ama bence sanırım en kapsamlı ve doğru olanı, JavaWorld dergisinin 1996 Ekim’inde yayınlamış olduğu yazıda ifade edilendir. Bu yazı, JavaWorld’ün, Sun’dan konu ile alakalı 7 kişiyle yapmış olduğu görüşmelerden oluşuyor. Bu yazıdan, sürecin Sun içinde bir isimlendirme kampanyası olarak işlediğini, bununla alakalı değişik toplantıların yapıldığını, bu toplantılarda farklı tekliflerin ele alınıp oylandığını ve son üçe Java, Silk ve DNA isimlerinin kaldığını öğreniyoruz. Ve sonunda Java galip geliyor.

Tabi Java aslında ABD’de kahvenin (coffee) daha argo/gündelik olarak ifadesidir. Bunda sanırım 17 yüzyılda Hollandallı sömürgecilerin Endonezya’daki Java adasında kahve üretip Avrupa’ya getirmelerinin etkisi çok. Bizim kültürümüzde kahvenin kırk yıllık hatırı vardır ama batılılar kahveyi çok daha operasyonel olarak kullanırlar ve tüketirler.

Nereden neredeye, değil mi? Sonuç itibariyle Java şu anda, bir dil ya da platformdan öte, çok iyi bir değere sahip bir marka aynı zamanda. Her ne kadar ilk başlarda bu isim bende, 70 ve 80’lerde, ülkemiz kırsal kesiminin atom karıncası olan, Çek yapımı Jawa motorsikletlerini  andırıyor olsa da, Java çok güzel bir isim.
Bu yazı toplam 2077 defa görüntülenmiştir.