Java SE 8 Çıktı

Ne mutlu biz Javacılara ki Java SE 8 çıktı. Bu durum merakımızı tetikliyor ve heyecanlandırıyor bizi. Belki işimizi yaparken Java SE 8 kullanmaya daha çok zaman olsa bile iş dışı zamanlarımızda nelerin yeni olarak dile eklendiğini merak ediyoruz. Gerçi çıkış öncesinden takip ediyorduk, beta sürümlerini indirmiştik vs. ama son halinin heyecanı başka tabi.

Java’nın Oracle’in eline geçmesinden itibaren büyük bir ivme kazandığı ve bu sayede hem  SE’de hem de EE’de yeni sürümlerin arka arkaya geldiği bir gerçek. Açıkçası her yeni sürüm yep yeni özellikler de getirdiğinden, her ne kadar ilk bakışta çok heyecan verici görünse de bu durum nihayetinde Java-severlere ne kazandıracak bunu zaman gösterecek. Fakat şu gerçek ki Java gittikçe daha büyüyor, daha karmaşıklaşıyor ve tabi olarak da daha güçleniyor. Aslında Java “minimalist” bir dil olarak çıkmıştı. Bir şeyi yapmanın olabildiğince bir ve basit olan yolunu içinde barındırmayı seçmişti. Gosling’in 90lı yıllardaki konuşmalarını hatırlıyorum da, örneğin dilin ilk başlarda enumeration yapısına sahip olmaması, tamamen bu amaca yönelikti: Basit ve küçük bir dil. Ama artık Java’nın ne kadar basit olduğu tartışılır. Ne kadar büyük olduğu ise pek tartışılacak gibi değil, bayağı büyük. Bu anlamda Java SE 8, Java tarihindeki en büyük değişiklikleri içeriyor. Belki sayıca az ama etki alanı olarak geniş değişiklikler söz konusu. Java’ya fonksiyonel programlama yetkinliklerinin kazandırılması sanırım. Hadi hayırlısı…

Bir Javacı olarak ilk yapılacak 4-5 adım bence şu:

  1. JDK 8‘i indirmek.
  2. Java SE 8’in API’sini indirmek (JDK ile aynı sayfadan.)
  3. JDK 8 Demos and Samples’ı indirmek. (JDK ile aynı sayfadan.)
  4. Java SE 8 Tutorial‘ı indirmek.
  5. Java SE 8 Specification‘unu indirmek.

Ayrıca isterseniz Netbeans 8‘i ya da Eclispe Kepler‘i indirebilrisiniz.

Öte yandan Java SE 8 ile nelerin geldiğini merak ederseniz buraya bakabilirsiniz. Arkadaşlarımızdan Yaşar Safkan da blogunda sağolsun Java SE 8’e hızlı bir giriş yapmış.

Profesyonel ortamlarda Java Se 8’e geçmek açıkçası hemen oalcak bir şey değil. Kullanılan Java SE’nin sürümünü güncellemek öyle ha deyince olacak bir şey değil. Hele pek çok yerde hala Java SE 5 ve 6 kullanılıyor ve henüz Java SE 7’ye bile geçilmemişken.

Neyse, ben de yakında Java SE 8 ile ilgili yeni özellikler üzerine yazacağım burada.
Bol Java SE 8’li günler dilerim.

Bu yazı toplam 2194 defa görüntülenmiştir.